"Το πιο σημαντικό είναι να σεβόμαστε την άγρια φύση που φωτογραφίζουμε. Είναι απαραίτητο. Η επαφή με τα άγρια ζώα είναι φανταστική, αλλά πρέπει να τα σεβόμαστε», λέει ο Canon Ambassador Michel d'Oultremont.
Όταν ο Marc Albiac ήταν έφηβος και εξερευνούσε την τέχνη της φωτογραφίας, ο ίδιος και ο πατέρας του περνούσαν ώρες σε μια ιστοσελίδα όπου οι κορυφαίοι Ισπανοί φωτογράφοι άγριας φύσης μιλούσαν για τις τεχνικές πίσω από τις εικόνες τους. Θυμάται τον Mario Cea να εξηγεί τον τρόπο με τον οποίο δημιούργησε μια εικόνα με διπλή έκθεση μιας κουκουβάγιας υπό το φως του φεγγαριού, σε ένα μόνο καρέ. Λίγα χρόνια αργότερα, ο Marc παρουσίασε το έργο του σε μια σημαντική έκθεση στον χώρο της φωτογραφίας, μαζί με τον Mario. Ο Marc είναι πλέον Canon Ambassador, με πολλά βραβεία να τον συνοδεύουν, όπως το μεγάλου κύρους βραβείο του Καλύτερου Νεαρού Φωτογράφου Άγριας Φύσης, το οποίο του απονεμήθηκε σε ηλικία 14 ετών.
Εδώ, ο ίδιος και ο επίσης Ambassador Michel d'Oultremont, ο οποίος ζει και εργάζεται στο Βέλγιο και έχει κερδίσει δύο φορές το Rising Star Portfolio Award για τον Καλύτερο Φωτογράφο Άγριας Φύσης της Χρονιάς, μας εξηγούν πώς αυτός ο διαγωνισμός έδωσε ώθηση στην καριέρα τους. Επίσης, δίνουν συμβουλές σε ενθουσιώδεις, νεαρούς φωτογράφους της φύσης που επιθυμούν να ακολουθήσουν τα βήματά τους.