«Το κιτ ήταν τόσο ελαφρύ και μικρών διαστάσεων, που μπορούσα να φτάσω πιο μακριά, να προχωρήσω σε πιο δύσβατες περιοχές και να συνεχίσω για αρκετές ακόμη ώρες, χωρίς να ενοχλούμαι από το βάρος», λέει η Verity.
Η βραβευμένη φωτογράφος Verity Milligan έχει πάθος με τη φωτογράφιση τοπίων. Συχνά ξυπνάει πριν από την ανατολή του ήλιου και βγαίνει στην ύπαιθρο. «Λατρεύω τα πρωινά, ιδίως όταν έχει ομίχλη», αναφέρει. «Είναι τόσο ατμοσφαιρικά. Μου αρέσει να βγαίνω έξω πριν από το χάραμα και να φωτογραφίζω την "μπλε ώρα", όταν ο ήλιος είναι ακόμη κάτω από τον ορίζοντα.»
Η Verity διαθέτει μια αξιοζήλευτη συλλογή μηχανών και φακών Σειράς L της Canon, αλλά για να παρουσιάσει τι είναι εφικτό με μόνο δύο μικρούς και ελαφριούς φακούς, δέχτηκε την πρόκληση να αποτυπώσει τοπία από διαφορετικές προοπτικές με έναν φακό ζουμ και άλλον ένα σταθερό φακό –τον Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM και τον RF 24mm F1.8 MACRO IS STM– στην πανέμορφη Περιοχή των Λιμνών, στην κομητεία Κάμπρια της Αγγλίας.
«Η ποιότητα και οι επιδόσεις αυτών των πιο προσιτών οικονομικά φακών έχει βελτιωθεί σημαντικά από τότε που έκανα τα πρώτα μου βήματα στη φωτογραφία», λέει η Verity. «Τα γυάλινα στοιχεία είναι πολύ καλά, ενώ και οι δύο φακοί προσφέρουν πραγματικά γρήγορη απόκριση. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο, ωστόσο, είναι ότι είναι εξαιρετικά μικροί και πολύ πρακτικοί στη χρήση. Θα μπορούσα απλώς να πάρω μια μηχανή και αυτούς τους δύο φακούς και να βγω στην ύπαιθρο.»